Den 18. – Válka proudů a Teslovy pokusy

Tento den začal příjemnou hudbou a pohodou. Na ranním nástupu nás přivítal George Westinghouse a pověřil Nikolu Teslu, aby se ujal všech potenciálních pracovníků a provedl je celým dopolednem v rámci otevřených rukodílen a ukázek. Zároveň oznámil, že tento večer se bude konat tradičně investorská dražba patentů, proto si každá družinka připravila prezentaci svého inovativního projektu včetně technického nákresu, který posléze měla odprezentovat v rámci patentové dražby.

Dopoledne jsme byli rozřazeni na tři skupinky, přičemž jsme mohli navštívit prezentaci Nikoly Tesly, který vysvětloval základní rozdíly mezi stejnosměrným a střídavým proudem. Ukázal, jak vyrobit jednoduchý článek z citronu, ukázal vodivost slané vody, ukázal magnetické siločáry a demonstroval výrobu střídavého proudu. Na druhém místě si všichni mohli zkusit zapojit jednoduché elektrické obvody a sestavit si vlastní homogenní elektromotor z baterie, magnetu a měděné cívky. Na třetím stanovišti čekal technik se dvěma menšími teslovými transofrmátory, u kterých si mohly děti rozsvítit zářivku nebo si poslechnout zvukovou ukázku v podobě písničky, kterou dokázal reprodukovat teslův transofrmátor. Zároveň se dozvěděli základní informace ohledně bezpečnosti práce s elektrikou a základní informace při zásahu elektrickým proudem.

Během odpoledne nás překvapil špion, který se pokusil z teslovy laboratoře ofotit rozpracované projekty a ukrást plány asynchronního motoru. Naštěstí, díky včasné reakci dětí byl špion odhalen a pod vedením Westinghouse odsouzen za průmyslovou špionáž. Následoval odpolední blok, během kterého byly děti podrobeny různým testům zdatnosti – provlékání drátku, UV bludiště, sestavování trasy laseru se zrcátky a další. Během podvečera děti dokončily své návrhy na patenty a investorská show mohla začít.

Tento ročník se investorské dražby účastnil tradičně George Westingohouse, J.P Morgan, F. Roscheild a dokonce i paní místostarostka. Po detailní prezentaci všech skupinek provedli investoři dražbu a uzavření smluv. Na závěr si Nikola Tesla připravil prezentaci svého nejnovějšího projektu – koncept věže na bezdrátový přenos energie. Po prezentaci jsme se přesunuli do lesa, kde Tesla demonstroval přesun v prostoru se svoji asistentkou – během jednoho okamžiku nechal svoji asistentku zmizet a teleportoval ji na jinou pozici. Na závěr touto ukázkou rozpoutal Tesla velkou bouřku, naštěstí jsme se všichni dostali včas do města, abychom nezmokli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..