Naše tradice

Protože si myslíme, že každá skupina má nějaké své tradice, pojící se s historií a jejím vývojem, rádi bychom Vás seznámili s tím, jak to máme právě “u nás” a jak to vlastně všechno začlo.

Historicky, naše skupina oficiálně vznikla v roce 1988 – již tehdy jako 147. PS Galaxie. Jejím působištěm byla především Praha 3 a sdružovala místní děti a mládež při různých sportovních soutěžích, především však i v pravidelné oddílové činnosti. Skupina se během let několikrát přestěhovala do vhodnějších prostor a v současné době sídlí v ulici Ježkova 11 na Praze 3, kde máme k dispozici klubovnu o několika místnostech.

Jak nás poznáte? Jak kdy – v běžné podobě máme sportovní oblečení a někdy se odlišujeme čepicí nebo tričkem s naším logem. Ti, co jsou na svůj oddíl hrdí nosí svá oddílová trička s názvem oddílu a maskotem. Na srazech a zejména na táborech používáme při slavnostních událostech černé triko “Galaxie” – černé triko s motivem velké spirálovité galaxie vpředu. V roce 2015 jsme během přesunu k českým paragánům ze 2. sv. války dostali nápad na využívání tmavě modrých baretů s modrým šátkem. Tento slavnostní stejnokroj tedy částečně nahradil nejvíce používané zelené košile, které jsme používali na ranní a večerní nástupy. Součástí stejnokroje je i nášivka Galaxie s domovenkou + oddílová nášivka a další ocenění a vyznamenání z akcí a táborů.

Každý náš oddíl má svůj oddílový prapor a jako skupina, spojující všechny oddíly pospolu máme velkou vlajku “Centra Galaxie”, která se pravidelně vztyčuje se slavnostním ceremoniálem při ranním nástupu a sejímá během večera na legendární skladbu kapely Pink Floyd – On The Turning Away.

p1060406Na ÚZCG – Úvodní Zasedání Centra Galaxie (úvodní táborový ceremoniál) využíváme jako součást výzdoby velkou svítící  “Galaktickou mapu” spolu s barevnými lávovými kameny, charakterizující čtyři barvy (zelená, modrá, červená a žlutá). Každá tato barva následně charakterizuje jednu z osobností, která se stala svými činy naším vzorem, které se snažíme ctít. Barvu zelenou má Albert Einstein (Veritas – pravda), modrou poté M. Ghándí (Unitas – spravedlivost) , červenou má Spartakus (Libertas – svoboda) a žlutou Giordano Bruno (Aeternitas – věčnost). Samozřejmě zde nesmí chybět ani náš současný stroj času a aktivátor přesunových karet, které musí děti ochraňovat.

p1050646Každý významný den, ať se už jedná o sportovní “Universiádu” nebo o umělecký den s názvem “Kalokaghatia”, či další z těch tradičních táborových dnů, ssebou nese specifický náboj v podobě úvodního ceremoniálu, vztyčení vlajky a samozřejmě i patřičného vyhodnocení. Neobejde se to bez kooperace, hudby, rekvizit a dobré nálady. Výsledek však vždy stojí za to!

V neposlední řadě, i když v současné době to už takovou tradicí moc není – je stálé vedení kroniky skupiny. Kronika bývala víceletá a zaznamnávala se do ní veškerá celoroční činnost oddílů, zápisky z akcí a táborů doplněné o fotografie či malované obrázky. Osobně si myslím, že klasickou podobu kroniky plynule nahradila naše elektronická kronika v podobě našich stránek, kde na pravé straně v rubrikách můžete dohledat články až do roku 2003. K dnešnímu dni (11.09.2016) zde máme téměř 847 článků z naší činnosti!