Pár astronomických novinek

Pokud by vás zajímalo co se děje v dalekém vesmíru, přečtěte si astronomické novinky, kterými do Sk@rab@ přispěl Lee.

Naše Galaxie “snědla” svého souseda.

Naše Galaxie (Mléčná dráha) je nenasytný kanibal, který hladově “hltá” své galaktické sousedy. Astronomové zveřejnili nový důkaz, že skupina rychle se pohybujících hvězd v naší Galaxii, označovaná jako Arcturus stream je pozůstatek malé galaxie, která v minulosti byla naším sousedem. Důkaz našli američtí astrofyzikové mezi 25.000 hvězd, které studovali. Podle Parkera poslední výsledky poskytují dostatek argumentů pro to, že naše Mléčná dráha je nenasytný kanibal, který “hltá” své sousedy.

Mimořádně rychle se pohybující pulsar B1508+55 míří ven z naší Galaxie. Obrovskou rychlost kolem 1100 km/s získal s největší pravděpodobností při svém zrodu před 2,5 milióny roků. V současné době je od Země vzdálen 7700 světelných let.

Záhada vznikající planetární soustavy – planety obíhající v protisměru.

Astronomové, studující prachový disk kolem rodící se hvězdy uvnitř naší Galaxie, dospěli k překvapivému výsledku: vnitřní část disku rotuje kolem protohvězdy opačným směrem než jeho vnější oblasti. “Toto je první případ, kdy někdo pozoroval něco podobného. Je to důkaz, že procesy formování planet v takovýchto discích jsou mnohem komplikovanější, než jsme doposud předpokládali,” říká Anthony Remijan (National Radio Astronomy Observatory, NRAO), který učinil tento objev na základě pozorování pomocí radioteleskopu. Planetární soustava, která se pravděpodobně zformuje kolem této hvězdy, bude obsahovat planety, obíhající dvěma různými směry, na rozdíl od našeho Slunce, kde všechny planety obíhají stejným směrem.

Leeco

Scarabeus

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..